Powstanie Wielkopolskie. Czarnków odzyskany
Opis Filmu
I Wojna Światowa zbliżała się do końca. Armia niemiecka, w ciągu 4 lat walk, została poważnie osłabiona. Społeczeństwo było już bardzo zmęczone przedłużającą się wojną. W wielu miejscach budził się ruch oporu. W Czarnkowie, wielkopolskim miasteczku, jednym z organizatorów przyszłego powstania jest Włodzimierz Raczyński, który organizuje broń, szuka ochotników, lecz wie, że to nie wystarczy – potrzebny jest mu doświadczony dowódca, który będzie w stanie od strony wojskowej zapanować nad sytuacją. Wybór padł na służącego w armii pruskiej, tak jak wielu Polaków w owym czasie, Zdzisława Orłowskiego.
Czarnków – to niewielkie wielkopolskie miasteczko, o ponad 800 letniej historii sięgającej jeszcze czasów pierwszych Piastów, położone na skraju Puszczy Noteckiej, na wzgórzach morenowych tworzących malowniczą dolinę rzeki Noteć. Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku Czarnków znalazł się pod panowaniem Prus na terenach tzw. zaboru pruskiego.
Film przedstawia historię dwóch kuzynów, których zaangażowanie i walka miały włączyć Czarnków w granice tworzącej się II Rzeczpospolitej. Opowiada o ludziach, którzy podjęli walkę o wolną Polskę, aby po 120 latach niewoli ich miasto i powiat znalazło się w granicach powstającego państwa polskiego. Trud jaki włożyli powstańcy w odzyskanie niepodległości Wielkopolski jest nie do oszacowania. Wątki fabularyzowanego dokumentu opartego o historię działań ppłk. Zdzisława Ostrowskiego i jego kuzyna Włodzimierza Raczyńskiego zostaną też wzbogacone o materiały i archiwalia powstańcze. Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie przywróciło Wielkopolskę Polsce. W dolinie Noteci została przeprowadzona granica polsko-niemiecka a sam Czarnków finalnie znalazł się w granicach II Rzeczpospolitej.